Ikonka innowacji Dbam o dobro dziecka... seksualność jest ważna

Dbam o dobro dziecka …

seksualność jest ważna

Uważne podejmowanie istotnych tematów

Autorzy_rki: Fundacja na Rzecz Dziecka i Rodziny FASCYNACJE
Miejsce testowania: PCPR, rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze
Czas: 2022-2023

Zwiększenie świadomości młodzieży w temacie seksualności to duże wyzwanie dla pracowników pieczy zastępczej. Podejmowanie tej tematyki wśród młodych jest ważne, gdyż niejednokrotnie brakuje im wzorców relacji, które mogliby naśladować jednocześnie jest to też grupa silnie narażona na wykorzystanie o charakterze seksualnym. Wsparciem
w przygotowaniu się do rozmów, poznania tematyki i symptomów wykorzystywania jest program edukacyjno-profilaktyczny ,,Dbam o dobro dziecka seksualność jest ważna”. W materiałach znajdują się opisy podstawowych zagadnień seksuologicznych, w tym z zakresu profilaktyki i aspektów prawnych, a także informacje organizacyjne, uwagi praktyczne co do organizacji i realizacji szkoleń.

Rodziny zastępcze, wychowawcy placówek opiekuńczych, kadra organizująca i wspierająca pieczę. Wyodrębnione grupy, które w różny sposób sprawują lub organizują pieczę zastępczą.

Podmioty, instytucje, organizacje działające w obszarze organizacji i wspierania obszaru pieczy zastępczej – pracownicy m.in. PCPR, ośrodków adopcyjnych, wychowawcy, rodzice czy opiekunowie.


Szkolenia powinny być realizowane przez zespół specjalistów złożony z seksuologa, psychologa i/lub pedagoga.

krok po kroku

Jak to zrobić?

 

uczestnicy

Rekrutacja uczestników wśród pracowników podmiotów zajmujących się pieczą zastępczą oraz wśród rodziców, opiekunów – warto zawrzeć partnerstwo, które umożliwi dotarcie do potencjalnych uczestników np. z PCPR, NGO, Ośrodki Adopcyjne itp.

Realizacja szkoleń

Każde z 5. szkoleń powinno być realizowane osobno,
z uwagi na poruszanie obciążających tematów na szkoleniach. Dobrze jest zaplanować przerwy pomiędzy poszczególnymi modułami, aby uczestnicy mogli
w międzyczasie wprowadzać treści w życie.

Organizacja szkoleń

Poza ustaleniem kwestii technicznych takich jak czas i miejsce spotkań, ważne jest rozpoznanie potrzeb uczestników – z jakimi wyzwaniami borykają się najbardziej.

Sprawdzaj

Ewaluacja – to ważny moment, który pozwoli na przyszłość poprawić jakość szkoleń, zmodyfikować to co uznamy
za konieczne. Utrzymaj kontakt z partnerem i uczestnikami, być może ktoś będzie potrzebował konsultacji.

„Bardzo pomocne były stwierdzenia na szkoleniu, jak postępować w tym okresie rozwoju dziecka. (…) Takie szkolenia wpływają na naszą wiedzę jako rodziców. (…) szkolenia są bardzo fajne, bardzo potrzebne. Chętnie wzięłabym udział w kolejnym szkoleniu z tego zakresu”. – Wypowiedź uczestniczki warsztatów.

„Szkolenia bardzo się nam przydały i, niestety, sprawdziły, bo u nas jest sprawa w toku, sprawa została zgłoszona i się toczy, czekamy na rezultaty. Wiemy teraz, jak rozmawiać i jak postępować z jedną z naszych podopiecznych. Wiemy, jak ją wspierać w tym ciężkim okresie. Szkolenie pomogło nam podjąć interwencję (…). Mieliśmy już wcześniej podejrzenie, było w zachowaniu dziecka coś zaskakującego (…).  – Wypowiedź uczestniczki warsztatów.

Szkolenie nam bardzo pomogło, nas „oświeciło”, bo człowiek nie zdawał sobie sprawy, że w naszym środowisku (nie w rodzinie) może się coś takiego dziać (…). Zgłosiliśmy to, aby nie ciągnęło się to dalej, bo, niestety, oprawca znalazł sobie kolejną ofiarę.  – Wypowiedź uczestniczki warsztatów.

Te szkolenia polecałabym dla kandydatów na rodziny zastępcze oraz rodzin z młodszymi dziećmi, aby od początku mogli profesjonalnie podejść do zagrożeń i tematu pedofilii. To, co było bardzo dla nas ważne, to możliwość dzielenia się naszymi problemami, omawiania naszych trudnych sytuacji. Treści wszystkich szkoleń były bardzo interesujące”. –  Wypowiedź uczestniczki warsztatów

powiązane innowacje
pamietaj o

Prowadź szkolenia w zespole specjalistycznym: seksuolog, psycholog, pedagog. Optymalny skład to psycholog i pedagog w jednej osobie,
a minimum to seksuolog i pedagog lub psycholog. Seksuolog posiada niezbędną merytoryczną wiedzę i jego obecność w zespole szkoleniowym jest niezbędna.

Poruszana na szkoleniach tematyka może stanowić temat tabu i przez to budzić pewne obawy przed podejmowaniem tego typu tematyki. Uczestnicy szkoleń mierzyli się też z poczuciem winy, dlatego ważne jest aby prowadzący szkolenia umieli wesprzeć uczestników w przeżywaniu trudnych emocji
i rozmowy na tematy, które bywają krępujące.

Przygotowany program, zaproponowane konspekty, to propozycja, którą można modyfikować zgodnie z potrzebami grupy.

produkty
innowacje w praktyce
Aktualności