Ikonka innowacji Zabawki terapeutyczne 3D

Zabawki  terapeutyczne 3D

Wyjątkowe zabawki, które podążają za rozwojem dziecka
i odmieniają życie wcześniaków

Autor_rki: dr Małgorzata Wójtowicz-Szefler, dr Monika Deja
Miejsce testowania: Bydgoszcz
Czas: 2021 r.

W ramach innowacji powstało 11 projektów zabawek, które można indywidualnie dostosować i wydrukować w technice 3D, dla przedwcześnie urodzonego dziecka o obniżonym wieku rozwojowym. Dzięki innowacji wcześniaki mogą bawić się i rozwijać trzymając w rękach zabawkę stworzoną z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb. Można skorzystać także, ze scenariuszy zajęć terapeutycznych z wykorzystaniem zabawek oraz wskazówek dla rodziców i terapeutów(-ek) pracujących z dziećmi.

Dla dzieci do 4. roku życia, które urodziły się jako wcześniaki i potrzebują rozwiązań dostosowanych do ich wieku rozwojowego, a nie wieku życia.

Rodzice wcześniaków oraz pracownicy(-e) placówek oferujące wsparcie terapeutyczne (m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy dziecku i rodzinie, centra medyczne i fizjoterapeutyczne.

krok po kroku

Jak to zrobić?

Informuj

Jeśli jesteś rodzicem dziecka przedwcześnie urodzonego, powiedz o zabawkach 3D w poradni, która pomaga Twojemu dziecku.

Czas na drukowanie

Dowiedz się, kto w Twojej okolicy oferuje usługę druku 3D. Przy użyciu filamentu PLA, który jest trwały i bezpieczny, koszt 1 zabawki powinien wynieść ok. 40zł (dane na rok 2021).

Wydrukuj scenariusze

Zapoznajcie się z projektami 11. zabawek. To także dobry moment by wydrukować w co najmniej 2 egzemplarzach scenariusze zajęć, podczas których wykorzystane będą wydrukowane zabawki. (To aż 240 stron ale
z doświadczenia wiemy, że częściej sięga się w poradni po materiały drukowane).

Przeczytaj scenariusz

Zarówno terapeuta)-tka), jak i rodzic przed rozpoczęciem pracy z dzieckiem powinni zapoznać się choć z jednym scenariuszem zabawy – takie przygotowanie ułatwi „podążanie za dzieckiem” i modyfikowanie scenariusza zgodnie z potrzebami malucha.

Wybierz zabawki

Wspólnie z terapeutą(-tką), w oparciu o załączone instrukcje zadecydujcie, jakie parametry zabawki będą najlepsze dla Twojego dziecka. Trzeba przemyśleć rozmiar, kolor, ciężar i fakturę. Oczywiście nie trzeba drukować wszystkich zabawek, jedna na początek wystarczy.

Pracuj regularnie

Poproś by terapeuta(-tka) udostępnił(a) wydrukowaną zabawkę z poradni do domu lub wydrukuj drugi egzemplarz dla siebie. Praca z dzieckiem zarówno
w poradni pod okiem specjalisty, jak i na co dzień
w warunkach domowych działa cuda!

Rozwój dzieci poprawia się pod każdym względem: w sferze fizycznej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej.

U prawie wszystkich dzieci, które testują zabawki, polepsza się koncentracja.

Dzieci znacznie dłużej niż podczas wykonanych obserwacji przed testowaniem chcą pozostawać w interakcji z dorosłym – rodzicem lub terapeutą(-tką).

Zabawki były testowane przez dzieci w wieku rozwojowym od 6 do 24 miesięcy i powyższe efekty zaobserwowano u wszystkich tych grup.

Wzmocnienie kompetencji dziecka w tak wczesnym wieku na tak wielu obszarach pozwala zapobiec wykluczeniu społecznemu dziecka na dalszych etapach życia.

Powiązane innowacje

Pamiętaj o

Dobrym dostosowaniu zabawki pod konkretnie dziecko, uważnie zapoznaj się
z wskazówkami.

Możesz wykorzystywać scenariusze kilkukrotnie – dzieci uczą się poprzez powtarzanie.

Koniecznie zabierz zabawkę po sesji terapeutycznej do domu.

Podążaj za dzieckiem i szukaj nowych zastosowań.

Wydrukuj scenariusze! Kiedy będą dostępne w formie papierowej w poradni, zwiększa się szansa, że kolejne osoby będą nimi zainteresowane.

Najlepsze efekty dla dziecka są osiągane, kiedy terapeuci(-tki) współpracują
w duecie z rodzicami.

Produkty