Ikonka Innowacji Rodzinne Autonomie Samodzielności

Rodzinne Autonomie Samodzielności

„Co Pani robi, że Pani dziecko jest takie samodzielne?
– Pozwalam mu.”

Autorzy_rki: Fundacja Fiona
Miejsce testowania: Centrum Integracji i Aktywizacji fundacji FIONA
Czas: 2017-2018

Krok po kroku do samodzielności! To innowacja dla rodziców, opiekunów, którzy wspierają swoje dzieci na drodze do osiągania samodzielności. Scenariusz warsztatów aktywizujących, broszura o samodzielności i zestaw wskazówek to trio, które będzie dużą pomocą w tym pełnym wyzwań procesie. Narzędzie jest na tyle uniwersalne, że można z niego korzystać przy wsparciu wszystkich osób – niezależnie od poziomu sprawności. Hasło klucz Rodzinnych Autonomii Samodzielności to POTENCJAŁY – które są fundamentem do zbudowania samodzielnego życia.

Z czego mogę skorzystać?

Warsztaty dla rodziców i opiekunów – manual w formie broszury z gotowymi scenariuszami zajęć, które są gotowe do samodzielnego wykorzystania w placówce/organizacji/instytucji.
Podpowiednik – broszura w której znajdziecie najczęściej zadawane przez rodziców pytania oraz ich historie.
Zestaw przepisów – jako podpowiedź i inspiracja do działań wspierających w procesie usamodzielniania – przykładowe instrukcje, plany aktywności. 

Rodziców i opiekunów osób w spektrum autyzmu
lub/i z niepełnosprawnościami, którzy chcą wspierać swoje dzieci w podnoszeniu poziomu samodzielności
i potrzebują w tym procesie wzmocnienia.

Innowacja może być wykorzystywana przez organizacje pozarządowe wspierające osoby w spektrum autyzmu
i ich rodziny. Nieformalne grupy rodziców i wszelkie instytucje, placówki, ośrodki działające na rzecz osób
w spektrum i ich bliskich.

krok po kroku

Jak to zrobić?
*DLA ORGANIZACJI/INSTYTUCJI

 

Zapoznaj się ze wszystkimi produktami

      Znajdziesz tam informacje o tym jak przeprowadzić warsztaty, w jaki sposób rodzice mogą wspierać proces usamodzielniania, ważne także są pytania i historie rodziców opisane w Podpowiedniku.

Broszury

Przekaż uczestnikom warsztatów Podpowiednik i Zestaw Przepisów – to cenne materiały, z których rodzice mogą skorzystać. Warto dystrybuować te broszury za pośrednictwem mediów społecznościowych czy zamieścić je na stronie internetowej organizacji/ instytucji, w której pracujecie.

Warsztaty

Zbierz grupę maks. 12 osób i zorganizuj dla nich warsztat. Być może jesteś w stanie przeprowadzić go sam,
w innowacji znajdziesz wszystkie potrzebne materiały, jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub wsparcia specjalisty skontaktuj się z nami lub Fundacją FIONA.

Rozwijaj

Być może grupa osób, która weźmie udział w warsztatach będzie chciała spotykać się cyklicznie, wymieniać doświadczenia, skorzystać z innych rozwiązań?

Fundacja Fiona, twórca innowacji – prowadzi warsztaty, spotkania grupowe, wyjazdy dla rodziców chętnych do działania na rzecz samodzielności swoich dzieci. Zobacz tutaj !

Akademia RAS – w trakcie której przeprowadzono warsztaty dla pracowników pomocy społecznej oraz pieczy zastępczej. Uczestnicy(-czki) zostali przygotowani do wdrażania innowacji, edukacji i inspirowania rodziców i opiekunów oraz wspierania osób z niepełnosprawnościami w podnoszeniu poziomu samodzielności.

,,Warsztaty uświadomiły mi, że niezależnie od poziomu funkcjonowania dziecka jest miejsce na jego samodzielność” – mama uczestnicząca w warsztatach Rodzinnych Autonomii Samodzielności. Więcej wypowiedzi, spostrzeżeń znajdziesz w filmie.  https://tiny.pl/cgkmd

powiązane innowacje
pamietaj o

Zadbaj o odpowiednią liczbę uczestników na warsztacie – optymalnie jeżeli grupa liczy od 6 do 12 osób. Dzięki temu dzielenie się doświadczeniem ma miejsce w zamkniętym, zaufanym gronie, które jednocześnie pozwala na niektóre kwestie spojrzeć szerzej.

Rodzice biorący udział w warsztatach nie muszą posiadać wiedzy teoretycznej
z zakresu aktywizacji, wsparcia, czy specyfiki autyzmu lub/i niepełnosprawności – celem jest spojrzenie na własne kompetencje z innej perspektywy.

Postaraj się aby osobą współprowadzącą warsztaty był rodzic, który posiada osobiste doświadczenie wychowania dziecka z autyzmem
lub/i niepełnosprawnością. Przytaczane przez niego historie mogę być znaczącym wsparciem dla uczestników spotkania.

 

produkty
innowacje w praktyce
Aktualności