Ikonka innowacji Rodzicielstwo i Niepełnosprawność<br />

Rodzicielstwo

i Niepełnosprawność

Wsparcie rodziców z niepełnosprawnością intelektualną

Autorzy_rki: Fundacja „Dziecko w Centrum”
Miejsce testowania: Ośrodki Pomocy Społecznej
Czas: 2018

,, Rodzicielstwo i Niepełnosprawność” to odpowiedź na potrzebę wsparcia rodziców z niepełnosprawnością intelektualną, powstała w odpowiedzi na brak kursów czy materiałów służących rozwojowi kompetencji rodzicielskich uwzględniających w przekazie szczególne potrzeby komunikacyjne czy odmienny sposób przetwarzania informacji osób z NI. Innowacja to program warsztatów dla pracowników(-c) socjalnych i asystentów(-ek) rodziny oraz broszury informacyjne: dla specjalistów(-ek) i ,,Poradnik dumnych rodziców”. Niepełnosprawność intelektualna nie jest jednoznaczna z brakiem umiejętności podejmowania adekwatnej opieki nad dzieckiem – a ta innowacja to propozycja wsparcia osób z NI w roli rodzica.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną pełniące rolę rodzica. Rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim osobom z lekką i umiarkowaną NI, przy uwzględnieniu współwystępujących zaburzeń psychicznych.

Pracownicy(-e) socjalni(e) i asystenci(-tki) rodziny, zatrudnieni(-one) w instytucjach pomocowych,
którzy(-e) potrzebują dodatkowej, pogłębionej wiedzy
w zakresie wsparcia rodziców z NI.

krok po kroku

Jak to zrobić?

* wskazówki dla pracowników(-c) socjalnych 

Uczestnicy

Zbierz grupę chętnych pracowników i pracownic socjalnych oraz asystentów i asystentek rodziny do wzięcia udziału w szkoleniu. Mogą to być Twoi współpracownic(-e) z ośrodka, jednak współpraca z sąsiednimi gminami pomoże Wam podzielić się doświadczeniem w szerszym gronie.

Broszury

Zapoznaj się z treścią broszur informacyjnych – dedykowanych rodzicom oraz pracownikom(-com) socjalnym, pomoże Ci to w skuteczniejszym ich wykorzystywaniu w codziennej pracy.

Prowadzący

Zaproś do współpracy psychologów(-żki)/ pedagogów(-żki), posiadających konkretne kwalifikacje -określone
w programie warsztatów.

 

Praca z Rodziną

Przekaż ,,Poradnik dla dumnych rodziców” rodzinie z którą pracujesz – zachęcamy do wspólnego wykorzystywania ćwiczeń, które są w niej zawarte – wracajcie do nich
w trakcie wspólnej pracy.

Warsztat

Czas na dwudniowe spotkanie, na którym poznasz warte powtarzania ćwiczenia i zagadnienia związane z tematyką. To czas pracy nad nowymi umiejętnościami zawodowymi
i pogłębienia wiedzy. Skorzystasz też z ćwiczeń wzmacniających Ciebie jako specjalistę(-tkę).

Uczestnicy(-czki) warsztatów odebrali je jako inspirujące, wspierające, umożliwiające podniesienie kompetencji. Jednocześnie zauważały, że warsztaty pozwoliły im podjąć refleksję nad swoją pracą, podzielić się doświadczeniem i zwrócić uwagę na własne zasoby i potrzeby.

Rodzicie z NI stwierdzili, że broszura jest dla nich wspierającym zbiorem wiedzy

Rodzice z NI mówili o odczuwanym lęku przed utratą dzieci, w związku z czym chętnie podejmują współprace z pracownikami socjalnymi. Wiedza zawarta w broszurze jest dla nich trafnym wsparciem w kontekście opieki oraz zauważenia własnych zasobów i możliwości.

Wszystkie produkty(dostępne poniżej), zostały napisane adekwatnym, prostym, językiem i ubrane w atrakcyjną, spójną oprawę graficzną.

powiązane innowacje

pamietaj o

Rekomendacji innowatorów(-ek) aby w warsztatach brali udział pracownicy(-e) z różnych OPS, co otwiera możliwość szerszej wymiany doświadczeń, obiektywnej dyskusji w analizie różnych sytuacji.

Prowadzeniu warsztatów na żywo, nie w formule on-line. Spotkanie
w standardowej formule umożliwia głębszą analizę tematów i zwiększa zaangażowanie uczestników(-czek).

Rekomendacji aby z ,,Poradnika dla dumnych rodziców,” korzystać razem z rodzicami. Wspólna analiza treści będzie dobrym wstępem do późniejszego, samodzielnego korzystania z materiałów.

Organizując warsztaty zadbaj o zapewnienie dwóch ekspetów(-ek) prowadzących: eksperta(-tki) w zakresie wiedzy i ekspert(-tki) przez doświadczenie.

produkty

innowacje w praktyce

Aktualności