Grafika projektu dotknij świata książek

Dotknij świata książek

Magiczne postaci z bajek ożywają w rękach dzieci

Autorzy_rki: Maciej Kościelniak, Michał Białk
Miejsce testowania: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy pod Poznaniem i Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Poznaniu
Czas: 2018 r.

Dotknij świata książek, czyli figurki postaci ze znanych bajek wydrukowanych w technologii 3D. To rozwiązanie adresowane do dzieci z niepełnosprawnością wzroku, którym zabawki towarzyszą podczas słuchania czytanych bajek. W bibliotece postaci opracowanej przez innowatorów pojawili się m.in. Mały Książe, Ania z Zielonego Wzgórza, Królowa Śniegu, czy Pan Kleks. Postaci
z bajek mają swoje charakterystyczne cechy: Pinokio długi nos, Pan Kleks długi frak. Takie elementy charakterystyczne są specjalnie podkreślone w druku 3D (zgodnie ze specyfiką „oglądania przez dotyk”), by były lepiej rozpoznawalne w dłoniach dzieci.

Dzieci z niepełnosprawnością wzroku, niewidome czy słabowidzące – które dzięki innowacji mogą poznać bajowy świat dzięki zmysłowi dotyku,

Placówki, organizacje – pracujące na rzecz dzieci
z niepełnosprawnością wzroku : ośrodki szkolno-wychowawcze i inne placówki edukacyjne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, szkoły specjalne czy też rodzice dzieci z niepełnosprawnością wzroku.  

krok po kroku

Jak to zrobić?

Projekty

Pobierz gotowe projekty postaci z bajek- które dostępne są na dole strony.

CZAS NA DRUKOWANIE

Już za chwilę będziecie mogli zagłębić się w fantastyczny świat bajek!

Wybór

Zapoznaj się z dostępnymi projektami figurek warto zajrzeć do raportu z innowacji – znajduje się tam wiele cennych wskazówek.

Ostatnie szlify

Sklej wydrukowane elementy – postaci często mają np. osobno korpus i osobno głowę. Użyj kleju cyjanoakrylowego (np. Kropelka albo Super Glue)

Dzieci

Porozmawiaj z dziećmi żeby dowiedzieć się, którzy bohaterowie i bohaterki są im najbliżsi

Czytajmy

Za pomocą czytanej bajki i wydrukowanej figurki zaproś dziecko do wejścia w świat książek.

Wykonawca

Dowiedz się, kto w Twojej okolicy oferuję usługę druku 3D. Ceny usługi będą różnić się m.in. w zależności od wybranego materiału.

Treści bajek stają się bliższe dzieciom niewidomym i słabowidzącym. Co więcej, chętniej sięgają one po nowe książki, a nawet deklarują chęć ponownego czytania już znanej bajki.

Innowacja stanowi bardzo dobre narzędzie wspomagające edukację. Dzieci sugerowały potrzebę zaprojektowania większej liczby bohaterów(-ek) z jednej książki, by odgrywać scenki za pomocą modeli.

Dzieci mówiły także, że chciałyby trzymać w rękach figurki postaci nie tylko z książek ale także z gier i kreskówek.

Powiązane innowacje

Pamietaj o

Do druku rekomendujemy użycie filamentu PLA, który jest trwały i bezpieczny.

Jeśli potrzebujesz usunąć błędnie nałożony klej, nie używaj acetonu, który uszkodzi modele. Zamiast tego polecamy tzw. „debonder”.

Rekomendujemy druk wielu figurek przez ośrodki szkolne, organizacje, placówki opiekuńcze. Dzięki temu dostępność figurek zwiększy się – można je udostępniać, wypożyczać – tak jak w bibliotece.

Produkty