Regionalny Inkubator Innowacji Społecznych

Grafika dekoracyjna. Czarnobiała postać trzymająca megafon

Co słychać w Regionalnym Inkubatorze?

Warsztat z gry Wyzwania życia
22-23 lutego Poznań

Chcemy trafnie odpowiadać na wasze potrzeby, dlatego szukamy innowacji, które powstały w inkubatorach poza Wielkopolską. Od wielu specjalistów, z którymi mamy kontakt słyszeliśmy o problemie braku narzędzi umożliwiających wsparcie osób
z niepełnosprawnością intelektualną w rozwoju seksualności, zdobywania wiedzy o zdrowiu intymnym, budowaniu relacji romantycznych. Gra Wyzwania życia to świetne narzędzie, służące podejmowaniu powyższych tematów. Kilkudziesięciu specjalistów z całej Wielkopolski wzięło udział w warsztacie z gry, który poprowadziła innowatorka Kamila Wos. 


Ruszyła Akademia Innowacji Społecznych

3 cykle szkoleniowe, kilkadziesiąt godzin warsztatów i spotkań, kilku wspaniałych innowatorów. To wszystko po to aby przygotować specjalistów do wdrażania i dalszego szkolenia z innowacji społecznych – więcej informacji tutaj.


Cykl warsztatów dla nauczycieli
Konin

W ostatnim kwartale roku zorganizowaliśmy cykl szkoleń organizowany we współpracy
z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. W trackie 8. spotkań blisko 140. nauczycieli nauczyło się korzystać z 4 innowacyjnych narzędzi:

Klub Świadomej Młodzieży
Autyzm Relacyjnie
Matematyka 3 i 3/4
Ster na integrację

To był bardzo dobry czas – dziękujemy Fundacji Autism Team, Centrum Wspierania Relacji, Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej i Pani Ewie Kaniewskiej za waszą pracę, przygotowanie fantastycznych warsztatów! Gorące oklaski dla naszych uczestników, którym zależy na rozwoju i wspieraniu w edukacji swoich uczniów – dobrze, że jesteście


Wizyta studyjna ,,Dobre praktyki usamodzielniania osób
z niepełnosprawnościami oraz wychowanków pieczy zastępczej.

16-17 października Trójmiasto 

Wróciliśmy z Trójmiasta busem pełnym zainspirowanych, wzruszonych, wspaniałych ludzi, którzy chcą się uczyć i poznawać nowe miejsca!
W trakcie krótkich dwóch dni odwiedziliśmy:

Laboratorium Innowacji Społecznych  – słuchając o innowacjach społ. dedykowanych rodzinie i osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Fundację Dom Marzeń  – podziwiając cały system wsparcia dla osób z NI, a przede wszystkim usłyszeliśmy o innowacji ,,Oswajanie dorosłości”, która opiera się na pracy
z symulatorem niemowlęcia.
So Stay Hotel i Gdańską Fundację Innowacji działającą na rzecz wychowanków pieczy. Uczestniczyliśmy też w warsztatach z gry ,,Wyzwania życia” – na których ćwiczyliśmy w jaki sposób rozmawiać o seksualności, szczególnie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Cykl spotkań zamknął wykład prof. Małgorzaty Stopikowskiej z Fundacji Fascynacje.
Zajrzeliśmy także do Kawiarni Caffe Aktywni – która powstała w oparciu o innowacje!

 


Targi Viva Seniorzy
29 września, Poznań
Tańczenie hip-hopu, chodzona piłka nożna, bezpieczeństwo w sieci to tematy, które poruszaliśmy na tegorocznych targach Viva seniorzy. Pojawiliśmy się tam aby zainteresować ich innowacjami społecznymi – a najlepiej to robić praktycznie! Dlatego nasi innowatorzy przeprowadzili warsztaty dla seniorów uczestniczących w targach.

 


 Wizyta Studyjna w Osadzie Janaszkowo

13 września, Wąsosze

Wraz z asystentami i asystentkami osób z niepełnosprawnościami i asystentów rodziny zagościliśmy w Osadzie Janaszkowo – gdzie rozmawialiśmy o formach asystentuty realizowanej przez Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Był to ciekawy czas wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, poznawania innowacji społecznych. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztacie z innowacji Karty Troski 1.0, które są świetnym narzędziem dla zawodowych pomagaczy, w podejmowaniu rozmowy o wypaleniu zawodowym, aktywistycznym.


Kongres Kobiet

2-3 września, Poznań

W trakcie Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet zorganizowaliśmy Seminarium Innowacji Społecznych, na którym podejmowaliśmy temat edukacji włączającej. Uczestniczki warsztatów mogły spotkać się z Agnieszką Kossowską i porozmawiać o sile innowacji
w edukacji ucznia z niepełnosprawnością. Tak duże wydarzenia to dobra przestrzeń
na organizację konsultacji – zainteresowane osoby, mogły porozmawiać z ekspertkami
i ekspertami o edukacji dzieci i młodzieży rozwijających się w spektrum autyzmu oraz
o życiu po zakończeniu leczenia onkologicznego. 

 


Forum Zmian Społecznych.

22 maja, Poznań

W tym roku na Forum Zmia Społecznych poruszaliśmy tematykę rodzicielstwa
i seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując wydarzenie z Laboratorium Studiów o Niepełnosprawności Centrum Wspierania Relacji  zależało nam na wprowadzeniu do dyskusji perspektywy naukowej oraz praktycznej. Na Forum usłyszeliśmy inspirujący wykład prof. Agnieszki Wołowicz, a następnie prezentacje 5. innowacji społecznych, wszystkie wypowiedzi było przyczyną refleksji i rozmów toczących się zarówno w kuluarach, jak i na podsumowującym panelu eksperckim.

 

Mamy nadzieję, że obecni na sali pracownicy (-e) socjalni, asystenci(-tki) rodziny, kadra WTZ i ŚDS, liczni specjaliści i studenci skorzystali z treści prezentowanych na Forum i zyskali kolejną perspektywę przydatną w pracy zawodowej. A przede wszystkim, że zechcecie korzystać
z innowacyjnych rozwiązań.

 


Seminarium Innowacji Społecznych
15 maja 2023, Konin

 Wraz z CDN w Koninie zorganizowaliśmy Seminarium Upowszechniające Innowacje Społeczne na rzecz dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Celem spotkania była prezentacja wybranych innowacji społecznych, które wspierają rozwój edukacji włączającej.

Usłyszeliśmy:

Paulinę Gołaską-Ciesielską z Centrum Wspierania Relacji – „Autyzm Relacyjnie”,
Ewę Kaniewską-Mackiewicz z Niepublicznej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej WSG
z Bydgoszczy – „Ster na integrację”,
Monikę Sawicką z Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej – „Matematyka 3 i ¾”

Sylwię Kowalską z Fundacji Autism Team, Klub Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team – „Klub Świadomej Młodzieży. Praktyki zwiększające dostępność dla osób
w spektrum autyzmu”. Rozwiązania te spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczestniczek(-ków) seminarium. Kolejnym krokiem będzie organizacja warsztatów poszerzających wiedzę na temat prezentowanych rozwiązań i przygotowujących do wdrożenia w poszczególnych placówkach edukacyjnych.

 


Niebiesko-niebiescy
27-28 kwietnia 2023, Dymaczewo Nowe
To już trzecia edycja warsztatu Niebiesko- Niebiescy dedykowanego funkcjonariuszom Policji, w celu ćwiczenia umiejęstności komunikacyjnych z osobami w spektrum autyzmu.

Spędziliśmy wspólnie dwa dni, z naczelnikami miejskich i powiatowych komisariatów
z Wielkopolski, na ćwiczeniach, rozmowach, wymianie doświadczeń! To był bardzo dobry czas spędzony wspólnie z  Fundacją FIONA i Wielkopolską Policją.

 

Innowacja ,, Niebiesko-Niebiescy” została zrealizowana w ramach naszego pierwszego inkubatora współprowadzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu – WINS „Przepis na Wielkopolską Innowację Społeczną – Usługi Opiekuńcze dla Osób Zależnych”.

 


Targi Edukacyjne 

10-12 marca 2023 Poznań 
W tym roku zagościliśmy ze stoiskiem na Targach Edukacyjnych w Poznaniu. Chcieliśmy zwrócić uwagę na wyzwania związane z funkcjonowaniem dziecka w spektrum autyzmu
i dziecka z alergią w szkole, a przede wszystkim na innowacyjne rozwiązania, będące odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli. Dlatego na targi zaprosiliśmy wspaniałe ekspertki, będące twórczyniami innowacji społecznych, realizowanych przy współpracy
z nami.
Nasze stoisko odwiedziło wiele osób zainteresowanych innowacjami
i konsultacjami eksperckimi – co pokazało nam olbrzymią potrzebę wsparcia nauczycieli, ale przede wszystkim dzieci z autyzmem czy silnymi alergiami i ich rodziców.

Anna Janiak z Fundacji FIONA, Sylwia Kowalskiej z Fundacji Autism Team, Monika Sawickiej
z Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE oraz Joanna Kuczyńskiej z Fundacji Allergia
z zaangażowaniem wsłuchiwały się w wiele ludzkich historii, co w warunkach targowych, nie było łatwe, ale bardzo potrzebne. Swój ważny wkład w realizację naszego celu miał również Janek Gawroński z Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, który wystąpił na scenie głównej i mówił „o tym jak to jest być osobą w spektrum autyzmu i żyć pełnią życia”.

Uczestnicy (-czki) targów mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztatach dot. innowacji ,,Niezbędnik edukacyjny dziecka z alergią” oraz ,,Klub Świadomej Młodzieży”.

 


Innowacje społeczne w pracy z młodzieżą
24 stycznia 2023 – Piła 

Odwiedziliśmy Piłę, aby porozmawiać o korzystaniu z innowacji społecznych w pracy
z młodzieżą! Pani Małgorzata Modrak Potapowicz wraz z Panią Dominika Skoczylas-Radke, w przestrzeni Kawiarnii Dworcowa, opowiedziały o innowacji “MOSt generacyjny
w Socjosieci”, a dzięki obecności Adriana – usłyszeliśmy o rozwiązaniu z perspektywy uczestnika.

“MOSt…” to innowacja pomagająca budować międzypokoleniowe więzi między młodzieżą z MOS-ów i MOW-ów i seniorami. Dzięki pisaniu listów, na specjalnie przygotowanych kartach, oraz warsztatom z pasjoterapii uczestnicy mają okazję poznać się i nauczyć od siebie nawzajem nowych, ciekawych rzeczy.

W spotkaniu uczestniczyli pracownicy i pracownice Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i nauczycieli(-ki) z pilskich szkół – dla których dedykowane było spotkanie. Mamy nadzieję, że chętnie wykorzystają w swojej pracy innowacje społeczne!