Grafika dekoracyjna. Ikonka innowacji Klub Świadomej Młodzieży

Klub Świadomej Młodzieży

Osoby w spektrum autyzmu działają na rzecz ważnych dla siebie spraw

Autorzy_rki: Fundacja Autism Team
Miejsce testowania: Łódź, Włocławek
Czas: 2021-2022

Klub Świadomej Młodzieży to przestrzeń umożliwiająca rozwój pasji, wzmacnianie potencjałów, samostanowienia wśród młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym spektrum autyzmu i/ lub z niepełnosprawnościami. W trakcie spotkań uczestnicy poprzez wzajemną współpracę i kontakt ze specjalistami, uczą się mówić o swoich potrzebach, zainteresowaniach, postulować ważne dla siebie zmiany. Młodzi samorzecznicy działają także na rzecz zwiększenia dostępności w miastach i wsiach, które zamieszkują, a nawet interweniują w sytuacjach łamania praw osób z niepełnosprawnościami. 

Młodzież z niepełnosprawnościami
(w tym z niepełnosprawnością intelektualną), zaburzeniami rozwoju, w spektrum autyzmu, ADHD, padaczką. Członkowie i członkinie Klubu to osoby, które chcą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności komunikacyjne, samorzecznicze.

Klub zrzesza osoby pomiędzy 12 a 40 r.ż., a także w razie konieczności asystentów, opiekunów, wolontariuszy.

Wspierające młodzież organizacje, instytucje np. NGO czy szkoły i pracująca w nich kadra.

Istotne jest wsparcie członków i członkinie klubu, w tych obszarach, których tego potrzebują np. w wyborze tematyki spotkań, wsparcie w znalezieniu specjalistów, udostępnieniu miejsca, sprzętu.


Rozwiązaniem mogą być też zainteresowani(-e) lokalni politycy(-czki), rzecznicy(-czki) praw osób
z niepełnosprawnościami, przedstawiciele(-ki) świata kultury i sztuki, różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Klub może stać się dla nich ważnym źródłem wiedzy dot. praktyk zwiększających dostępność w różnych obszarach.

krok po kroku

Jak to zrobić?

Kto chętny?

 Zbierz grupę ok. 15. młodych osób, które chcą tworzyć Klub – nie narzucaj kryteriów rekrutacji młodzieży – klub otwarty jest dla wszystkich chętnych. Pomóż zorganizować działanie klubu uwzględniając szczególne potrzeby grupy, pamiętaj aby od samego początku jak najbardziej angażować młodzież do pracy – to ich przestrzeń!

Spotkania zewnętrzne

Seria spotkań, w trakcie której uczestnicy rozmawiają
z włodarzami, decydentami, rzecznikami praw o swoich potrzebach czy pomysłach na zmiany. W tym samym celu odwiedzają muzea, centra handlowe czy kina.

Kadra, Warunki pracy

Wybierz dostosowane sensorycznie miejsce spotkań, zaproś do współpracy specjalistyczną kadrę, aby zadbać
o potrzeby członków i członkiń Klubu.

* Szczegóły w produktach zamieszczonych poniżej

Spotkanie podsumowujące

Na zakończenie edycji 10. spotkań poświętujcie
i opowiedzcie sobie, czego się nauczyliście, co udało się Wam osiągnąć. 

Spotkania wstępne

To czas na integrację, omówienie celów działania klubu
i rozwianie wszelkich wątpliwości

KOniec czy początek?

Na koniec każdego spotkania zbieraliście rekomendacje dotyczące zmian, które chcecie wprowadzić, warto zebrać je i opracować wnioski dot. praktyk zwiększających dostępność dla osób w spektrum autyzmu w przestrzeni publicznej. A może zaplanujecie co chcielibyście robić dalej? 

Spotkanie aktywizujące

To szereg spotkań z dorosłymi samorzecznikami, osobami publicznymi i nauka autoprezentacji. 

 

 

  1. uczestników(-czek) w dwóch Klubach (w Łodzi i Włocławku) zyskało sprawstwo, lepiej werbalizują swoje poglądy, zwiększyła się ich samoświadomość. Uczestnicy(-zki) odkryli nowe potrzeby i możliwości ich zaspokojenia.

Klub Świadomej Młodzieży w Łodzi działa dalej –> zobacz co robią tutaj!

Sforumłowano pierwsze postulaty młodzieży do praktyk zwiększających dostępność – zerknij do podsumowania, załączonego
w produktach poniżej. 

Spotkania pozwoliły zaobserwować kolejne obszary i potrzeby, które mogą stać się tematyką pracy na kolejnych spotkaniach Klubu Świadomej Młodzieży.

powiązane innowacje
pamietaj o

To młodzież tworzy Klub, a specjaliści(-stki), rodzice, wolontariusze(-ki) wspierają działania klubu. Pamiętaj o zabezpieczeniu kwestii technicznych
i finansowych. 

Udzielaj wsparcia adekwatnego do potrzeb i możliwości grupy.

Cykl spotkań opisany w innowacji to propozycja – dostosujcie ich tematykę do potrzeb grupy.

Jasno ustalcie zasady funkcjonowania w grupie – czasu i formy wypowiedzi, organizacji przerw, obecnością na spotkaniach.

Członkowie Klubu mogą komunikować się w różny sposób – werbalnie lub niewerbalnie – zapewnij taką możliwość wszystkim osobom. 

 

produkty

innowacje w praktyce

Aktualności