Walking futbol
Piłka nożna chodzona, bo uprawianie sporu jest możliwe
w każdym wieku!
Autorzy : Klub Sportowy „KONTRA”
Miejsce testowania: Łódź
Zapraszamy do aktywności sportowej seniorów – dzięki dyscyplinie jaką jest walking futbol (piłka chodzona), mogą oni poczuć prawdziwą rywalizację, wspaniałe emocje, a to wszystko z uważnością na swoje zdrowie! W innowacji znajdziecie podręcznik dla trenerów dotyczący wprowadzenia tej dyscypliny do oferty klubów piłkarskich. Materiał jest uzupełnieniem programu szkoleniowego dla trenerów i wskazuje, w jaki sposób mogą ćwiczyć, grać osoby starsze.
Jakie są główne zasady? ,,Piłka jest okrągła, a bramki są dwie …”, z tym że zawodnicy nie biegają, nie robią wślizgów, fauli. Piłka może być rozgrywana na wysokość biodra lub głowy. Czas gry to 2×10, 2×15 lub 2×20 minut, a boisko ma wymiary max. 50 m, szerokość max. 25 m. Najważniejsze są szacunek i dobra zabawa.
Walking futbol to dyscyplina, która rozwija się w Polsce dość dynamicznie, a dzięki tej innowacji kluby piłkarskie, organizacje pozarządowe, mogą wprowadzić ją do swojej oferty oraz będą mieli dostęp do wiedzy, w jaki sposób pracować z seniorami
i seniorkami.
Rozwiązanie skierowane jest dla osób:
- starszych z ograniczeniami mobilności lub zaburzeniami percepcji;
- po przebytych kontuzjach, które wykluczyły możliwość grania w tradycyjną formę piłki nożnej;
- osoby, które mają za sobą doświadczenie grania
w piłkę nożną w klubie piłkarskim, a teraz chcą kontynuować swoją pasję; - które lubią zespołową formę aktywnego wypoczynku.
Podręcznik może być wykorzystywany przez trenerów sportu, instruktorów piłki nożnej, kluby piłkarskie znajdujące się w ośrodkach miejskich i wiejskich.
krok po kroku
Jak to zrobić?
Przeczytaj broszurę
Zgodnie ze wskazówkami zbierz grupę osób, chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu.
Przestrzeń
Zoganizuj miejsce, gdzie możesz prowadzić zajęcia
– zaplanuj sposób i czas prowadzenia spotkań, zadbaj
o odpowiedni sprzęt sportowy.
Potrzeby grupy
Przygotuj się odpowiednio do pracy z seniorami i seniorkami. Pamiętaj ,że zawodnicy(-zki) walking futobolu to osoby o szczególnych potrzebach.
Pierwszy gwizdek
Teraz czas na dobrą zabawę – grajcie, rywalizujcie, kibicujcie.
Wypowiedzi seniorów wskazywały na pozytywny odbiór dyscypliny walking futbol jako formy aktywności fizycznej.
Tym, co w zajęciach zwracało uwagę uczestników, była różnorodność ich grupy treningowej, która była dla nich bardzo ważna – ,,Dlatego ta różnorodność naszej kondycji była tutaj taka na plus, że szybko poczuliśmy, że można zagrać nie lubiąc piłki nożnej”, ,, Mnie się ta różnorodność bardzo podobała. Mogliby być nawet jeszcze młodsi zawodnicy, a także jeszcze starsi. Albo, żeby się uczyć, albo podpatrzeć, jak ktoś robi. Jak już wiem, że niektóre panie już umiały, to ja sobie patrzyłam, jak one kopią piłkę”.
Trenerzy i trenerki uczestniczący w szkoleniu również wskazali na korzyści z pracy z grupą senioralną:
,, Widziałam radość w oczach tych ludzi, którzy przyszli na zajęcia i to jest dla mnie najważniejsze. Sprawiać drugiemu człowiekowi radość, to wielka frajda”
,, Można powiedzieć, że to dla nas młodszych wielka misja – aktywizować naszych dziadków i osoby starsze”
,, My mamy się bawić razem z nimi i wtedy my czujemy się potrzebni tym ludziom, z którymi ćwiczymy, a Ci ludzie zarażają innych chęcią do aktywności”.
Powiązane innowacje
Pamiętaj o
Trener powinien być: cierpliwy, empatyczny, życzliwy, gotowy do pomocy uczestnikom.
Ważnym krokiem dla trenera jest poznanie uczestników i ich poziomu zaawansowania przed rozgrywaniem meczu.
Rozpoczęciu rozgrywkę od podstawowego poziomu wymagań;
Stworzeniu przestrzeni na wypróbowanie siły uczestników, w tym pewności siebie, rozładowania napięcia i wprowadzenia luźnej atmosfery.