Ikonka innowacji Świadomość i relacje
Świadomość i relacje

Świadome wsparcie terapeutyczne dla osób w spektrum autyzmu

Autorzy_rki: Centrum Wspierania Relacji – Paulina Gołaska – Ciesielska
Miejsce testowania: specjaliści z terenu całej Polski
Czas: 2021 r. 

Rekomendacje, wskazówki, informacje dla terapeutów(-ek) i psychoterapeutów(-ek), którzy w swojej praktyce zawodowej wspierają osoby w spektrum autyzmu. W odpowiedzi na potrzebę zwiększenia wiedzy o specyfice autyzmu powstały narzędzia, które pomogą specjalistom prowadzenie terapii czy psychoterapii z uwzględnieniem szczególnych potrzeb swoich pacjentów. Zalecenia zostały sformułowane w sposób ponadparadygmatyczny, w zróżnicowanej formie tj. rekomendacji do pracy, broszury, filmu z Q&A oraz artykułu naukowego (w j. angielskim).
Osoby w spektrum autyzmu, bez niepełnosprawności intelektualnej, które chcą skorzystać z usług terapeuty czy psychoterapeuty.

Terapeuci(-tki)/psychoterapeuci (-tki)– prowadzący praktykę zawodową, przy korzystaniu z różnych paradygmatów, podejść, chcący jednocześnie poszerzać wiedzę dotyczącą autyzmu. Z innowacji mogą także korzystać specjaliści, którzy w różnych obszarach współpracują z osobami neuroróżnorodnymi.

krok po kroku
Jak to zrobić?
Dostęp do Broszury
Wszystkie materiały dostępne są poniżej. Możesz rozpropagować je wśród innych specjalistów, zaprzyjaźnionych organizacjach czy instytucjach pracujących z osobami w spektrum autyzmu.
Broszura, film, artykuł

Obejrzyj film, w którym innowatorki udzielają odpowiedzi na najistotniejsze pytania. Rekomendacje przygotowano opublikowane w formie atrakcyjnie graficznej broszury,
co ułatwia powrót do interesujących nas treści. Dodatkowym materiałem jest artykuł naukowy, napisany w języku angielskim. 

 

Postawa otwartości

Ważne jest abyś z materiałami zapoznawał się zachowując postawę otwartości. Często paradygmaty wyznaczają pewne ramy, które mogą nie dotyczyć spektrum autyzmu
– zobacz co w pracy z osobami neuroróżnorodnymi, daje spojrzenie poza znany schemat.

Próbuj
Broszura, rekomendacje, film – to źródło wskazówek, inspiracji, po zapoznaniu się z nimi kolejny krok, do wprowadzenie ich w praktykę – należy do Ciebie.
REKOMENDACJE

Dobrze w pierwszej kolejności zapoznać się
z rekomendacjami – w których zawarto informacje dotyczące m.in formy i warunków pracy terapeutycznej.

Produkty testowały zarówno specjaliści z obszaru zdrowia psychicznego jak i osoby w spektrum autyzmu, uważają oni, że innowacja dobrze porządkuje wiedzę o autyzmie. 

Treści przygotowane są w sposób uporządkowany i czytelny, zawierają odniesienie do ważnych pojęć tj. autentyczności terapeuty, relacji terapeutycznej, różnorodnych ról terapeuty.

Efektem jest większe uporządkowanie i poczucie bezpieczeństwa w relacji terapeutycznej. Podkreślona została także ważność informowania klienta/pacjenta o wszelkich zmianach dot. spotkania, miejsca czy nawet osoby terapeuty.

Przyjęta narracja oparta na koncepcji różnorodności wspiera pacjenta i podkreśla istotność nieszablonowego myślenia w trakcie terapii osób w spektrum.

Przygotowane materiały inspirują do dalszego podnoszenia wiedzy i kompetencji w obszarze pracy terapeutycznej z osobami neuroróżnorodnymi.

powiązane innowacje
pamietaj o

Innowacja ma na celu poszerzanie wiedzy i inspirowanie do wdrażania nowych praktyk, innych podejść – jednak ten krok zależy od Ciebie.

Przekazuj wiedzę o innowacji kolejnym terapeutom, specjalistom.

Na bieżąco aktualizuj swoją wiedzę dotyczącą autyzmu.

 

produkty
innowacje w praktyce
Aktualności